روش تهیه آش شولی با طعم و مزه فوق العاده

آشپزی
469
0
sample-ad

آش شولی یکی از آش های محلی و خوشمزه مربوط به شهر یزد است. این آش با سبزیجات گوناگونی تهیه می شود که این مسئله موجب طعم فوق العاده و خواص زیاد آن شده است. در این مقاله با روش تهیه آش شولی آشنا می شوید.

مواد لازم برای تهیه آش شولی :

– دو قاشق غذاخوری نعناع خشک.

– یک لیوان عدس.

– یک و نیم لیوان آرد.

– 3 عدد بزرگ پیاز.

– نمک.

– روغن : به میزان لازم برای پیاز و نعناع.

– سبزی : یک کیلو و نیم ( نصف شوید، نصف اسفناج ، تره، جعفری، و چند شاخه شنبلیله ).

– دو قاشق مرباخوری زردچوبه.

– سرکه.

برای شروع روش تهیه آش شولی, ابتدا دو عدد چغندر را بشویید و به صورت خلالی آن را برش دهید. آن گاه چغندر های خلال شده را با مقداری آب روی شعله قرار دهید تا نیم پز شود.

بعد از اینکه چغندر نیم پز شد، عدس را اضافه کنید. سبزی های آش را نیز شسته و آماده کنید و بعد از اینکه آب سبزی کشیده شد، آن را خرد کرده و به سایر مواد اضافه کنید. و سپس منتظر بمانید تا مواد بپزد.

در این مدت زمان سه عدد پیاز را خرد کنید. و مقداری روغن در تابه بریزید و بعد از داغ شدن روغن، پیاز را به آن اضافه کنید.

بعد از اینکه از حجم پیازها کم شد و به رنگ طلایی در آمدند، نعناع خشک را به آن اضافه کنید و تفت دهید. بعد از تفت خوردن نعناع، زردچوبه را به مواد اضافه کنید. به میزان آرد ۴ تا ۵ لیوان آب اضافه کنید و آن گاه با هم مخلوط کنید.

زمانی که سبزی و عدس پخت، نیمی از پیاز داغ آماده شده را به آش اضافه کنید و اجازه دهید با هم چند جوش بخورند. در مرحله بعدی طرز تهیه آش شولی, ۴ لیوان آب جوش به آش اضافه کنید و آنگاه آرد آب گرفته را به آرامی به آش اضافه کنید و هم زمان با اضافه کردن آرد، مرتب آن را به هم بزنید تا آرد گلوله نشود.

بعد از ریختن نمک و فلفل، نعناع و بقیه پیاز داغ و سرکه را به آش اضافه و آن را به هم بزنید.

بعد از اضافه کردن سرکه، اجازه دهید آش چند قل دیگر بخورد تا بوی تند سرکه از بین برود. البته به جای سرکه می توانید از رب انار استفاده کنید.

امیدواریم این دستور تهیه مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

sample-ad